Leviton 14†Structured Media Hinged Cover, 47605-14D, White
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
12
quantity
Product details
Category
Product Description Leviton 47605-14D Structured Media Hinged Cover, 14-Inch, White From the Manufacturer 14" SMC Standard Hinged Door: Used with Leviton's Structured Media™ enclosures (SMCs), the standard hinged doors open 180 Degrees and can be easily mounted for left- or right-side opening, providing easy access for frequent adds, moves and changes. For additional security, and to discourage tampering, Leviton also offers an optional lock and key set. White powder coated 18 gauge steel (cover/door).
  • Size 14 inch: 15.32" (389.1mm)H x 15.62" (396.7mm) W x 0.25" (6.4mm) D